Odkaz ThDr. Josefa Kachníka, významného nivnického rodáka, vedl naši obec k myšlence znovuobnovení Kachníkovy nadace. Která by se vedle péče o Nadační dům podílela na kulturním rozvoji obce. Nadace byla původně založena v roce 1928, součástí Kachníkovy nadace byla Komenského vychovatelská knihovna, doktor Kachník jí daroval svou rozsáhlou knihovnu, která měla sbírat knihy a dokumenty Komenského a o Komenském a rozvíjet Komenského tradici v jeho rodném kraji, zároveň jí věnoval své úspory v hodnotě 30 000 Kč, jako nadaci – do začátku, za které měly být knihy dokupovány a doplňovány. Knihovníkem zde byl zdejší učitel Konstantin Jonák, později učitel Ladislav Dvořák.
Za protektorátu byly všechny nadace příkazem říšského protektora Reinharda Heydricha vykradeny a zrušeny a s tím, co s nich zbylo zamávali zase komunisté. Po sametové revoluci opravila obec Nadační dům. Zřídila v podkroví prvního patra vlastivědnou expozici historie Nivnice od roku 1261 až po současnost s bohatou fotografickou dokumentací. Tuto expozici vytvořil ThDr. Jiří Čoupek. V přízemí obnovila Komenského vychovatelskou knihovnu Nadaci Dr. Kachníka slavnostně otevřela v roce 1992, k celostátním oslavám 400. výročí narození Komenského, této významné osobnosti světové pedagogiky. Takže můžeme říci, že expozice Nadačního domu ThDr. Josefa Kachníka reprezentuje množství poznatků a literatury věnované J. A. Komenskému a informuje o zakladateli nadace Dr. Kachníkovi.
Samotná nadace byla znovu obnovena 16. října 1994, vrcholným orgánem nadace je správní rada- 6. členná, v čele s prezidentem nadace a zároveň předsedou správní rady, viceprezidentem, účetní a revizorem účtů. Činnost nadace se řídí svým statutem. Který může správní rada obnovovat a samozřejmě doplňovat podle svého uvážení. Největší zásluhu na vzniku nadace má bezesporu Mgr. Milan Lukeš. A také bývalý starosta obce Nivnice Ing. Josef Straňák. Obec Nivnice každý rok podporuje činnost nadace svým vkladem ve výši 60 000 Kč. A zároveň je i zřizovatelem nadace. Další finanční zdroje pramenící pro nadaci jsou získávány z různých grantů a projektů, či spolupráci na jednotlivých projektech. V roce 1998 vyšel nový zákon o nadacích, jelikož naše nadace ze zákona nesplňovala jeho podstatu a nedisponovala majetkem ve výši půl milionu korun, jinak bude zrušena, tak z ní byl vytvořen Nadační fond se stejným fungováním, jako Kachníkova nadace. Který aktivně v naší obci pracuje dodnes. Je rovněž zřízen statutem, který doplňuje a změny ve statutu schvaluje správní rada fondu. Statut nadace obsahuje majetek a odkaz zakladatele Dr. Kachníka. Vrcholným orgánem je podobně, jako v nadaci opět správní rada, která jednou za pět let volí za svého středu předsedu správní rady a prezidenta nadačního fondu a viceprezidenta jmenuje zřizovatel fondu, kterým je obec Nivnice. A jmenuje ho vždy do funkce po komunálních volbách, bývá to většinou člen obecní rady. Tak, jak každá nadace je náš fond zapsán v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně. Za statutární orgán nadačního fondu je oprávněn jednat předseda správní rady nadačního fondu a místopředseda správní rady nadačního fondu nebo jiný člen správní rady.
Mezi hlavní úkoly patří trvalá pozornost osobnosti odkazu J. A. Komenského formou podpory naučných, popularizačních a dalších kulturních a vzpomínkových akcí. Usilujeme také o zachování kulturních tradic v obci, péči o historické pamětihodnosti obce a propagaci významných rodáků. Od vzniku Nadace a Nadačního fondu se na postech prezidenta a předsedy správní rady vystřídali tito naši občané: Mgr. Milan Lukeš, měl na vzniku nadace a fondu největší zásluhu, dále Dr. Karel Šik, Ivana Hladišová a v současné době od roku 2015 Gabriela Mahdalová. Viceprezidentem nejprve byl jmenován František Soukeník, pak Jarmila Gregůrková a od roku 2002 do současné doby byla jmenovaná RNDr. Marie Kozáková. Ve správní radě od vzniku nadace a fondu pracovali: Mgr. Milan Lukeš, Jarmila Gregůrková, František Soukeník, Blažena Výmolová, RNDr. Marie Kozáková, Dr. Karel Šik, Tomáš Bobčík, Mgr. Ludmila Fialová, František Mahdal, Ivana Hladišová, během let činnosti nadace a fondu odešel pan Lukeš, pan Soukeník a paní Gregůrková a Blažena Výmolová, v roce 2014 pan Mahdal, za jejich zásluhy o fungování nadace a nadačního fondu jim moc děkujeme. Ve funkci účetní funguje paní Jana Lukešová a revizorem účtů je Marie Šulová.
Mezi významné akce uplynulých let patřily např. Oslavy 60. výročí vzniku zdejší měšťanské školy, uskutečněné v roce 1995 za účasti ministra školství v Nivnici. Dále vydání zpěvníku „Lidových písní z Nivnice. “ Zpěvník svého otce Josefa Bartka, výborného muzikanta, kapelníka, sběratele a skladatele lidových písní z Nivnice sestavila jeho dcera Justina Konečná. Vydání zpěvníku měli na starosti Mgr. Aleš Kapsa, Ing. Pavel Skyba a Mgr. Milan Lukeš. K stému výročí narození pana Josefa Bartka uspořádala obec Nivnice na jeho počest velkou oslavu ve sportovní hale s bohatým kulturním programem, nadační fond zde připravil krásnou výstavu k významnému jubileu této nivnické významné osobnosti a vydal CD s písněmi a jeho skladbami s názvem “ Zazpívali sobě“. Společně s folklorním souborem Nivničkou se spolupodílel na vydání jejího CD “ Mladé vzpomínky“. I videokazety o životě v charitním domě k 103. výročí narození nejstarší občanky Zlínského kraje a obce Nivnice Anděly Flasarové. Samozřejmě nadační fond organizuje vzpomínkové akce a přednášky o životě a díle Komenského, a to ve spolupráci s pracovníky muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě: ThDr. Petrem Zemkem, Mgr. Alešem Kapsou nebo profesorem Pavlem Flosem. S finanční pomocí se setkávají místní občané při vydání CD a DVD pro farnost, hudební skupiny, společenské organizace a vlastní obec Nivnice, Obec Nivnice je také spoluzakladatelem Unie Comenius v Praze, pro kterou aktivně pracuje paní učitelka Mgr. Ludmila Fialová, členka správní rady fondu, která se rovněž zúčastňuje komeniologických kolokvií a setkání, rovněž komeniologických konferencí. A to v rámci kraje i celé republiky.
Návštěvníci Nivnice se mohou setkávat s činností nadačního fondu především ve výsledcích práce vlastivědného kroužku a jeho prezentaci v Nadačním domě, či Sedlcké chalupě, která byla před sedmi lety obohacena o raritní expozici historie nivnického kroje. V Nadačním domě Dr. Kachníka byl také založen archiv o životě a díle Komenského, jehož základem jsou komeniologické sbírky umístněné v Komenského vychovatelské knihovně v přízemí Nadačního domu. Velkou část archivu tvoří komeniologické práce slovenského profesora na univerzitě v Mariboru Jána Kváčaly. Byla zrušena pamětní síň Komenského v prostorách Bartkova mlýna a nově vybudována v reprezentačním vestibulu horní (měšťanské) školy a to 6. dubna 2002. na tomto znovuvybudování pamětní síně Komenského se podílelo vedení školy, obec Nivnice a Nadační fond a pracovníci muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě, Mgr. Radek Tomeček a Saša Malůšová (Haluzová), která vytvořila grafickou úpravu celé expozice. V ediční činnosti se Nadační fond podílel na vydání krásných publikací O nivnických legionářích a publikace „Podohradí postaru i v současnosti „autora a vlastivědného pracovníka JUDr. Františka Hladiše. Rovněž se vlastivědný kroužek podílel před deseti lety s Dr. Hladišem v autorské spolupráci na vydání brožury k 60. výročí osvobození naší obce od fašistické nadvlády a názvem“ Osvobození.“ také jsme začali vydávat edici“ Významných nivnických osobností „a vyšla, jako první vydání obrazová skládanka a začali jsme P. Stanislavem Běhalem. I na přípravě oslav 750. výročí první písemné zmínky o Nivnici. Taktéž na přípravě publikace, knihy o Nivnici s názvem „Nivnice v proměnách času“. Před třemi lety jsme vydali publikaci O nivnických pamětihodnostech s názvem „Po stopách nivnických památek“, autorů PhDr. Jiřího Čoupka a Ivany Hladišové a krásnou fotografickou dokumentací Ing. Petra Kaislera a Karla Hladiše. Nivnický vlastivědný kroužek také několikrát spolupracoval s televizními stanicemi Zapojil se do mj. do projektu televize Noe “ Kinematograf můz“, který připravil nivnický rodák Aleš Kapsa. Popularizoval také nivnické kulturní tradice, jako jsou výroční zvyky, kroj, nivnický zvon, významné nivnické osobnosti atd. Velkým projektem fondu byla minulý rok 100. výročí od vypuknutí první světové války rozsáhlá výstava, přibližující život naší obce v průběhu války a po válce.
V nadačním domě byla 17. listopadu 2014 odhalena pamětní deska pěti padlým legionářům, kteří položili své životy za svobodu vlasti. Jak jsem již vzpomínala, velkým projektem Nadačního fondu byl bezesporu katalog nivnických pamětihodností a jejich záchrana pro budoucnost. Spolupracovali jsme na vydání kalendáře a skládanky s krásnými nivnickými kroji. Proto také Nadační fond převzal na svá bedra opravy nivnických památek a za dobu své činnosti se mu podařilo opravit tyto památky: sochu sv. Josefa, Kříž Na rybníkoch pod hrázů, sochu Panny Marie, pomník J. A. Komenského a Památník osvoboditelů v našem parku, hlavní kříž na hřbitově. Spolu s obcí Nivnice jsme instalovali v Lipinách památník nešťastné události z 1. července 1945, kdy tam zahynuli čtyři chlapci z Nivnice pří neopatrné manipulaci s válečnou municí. Ve vestibulu nadačního domu jsme 17. listopadu 2014 jsme odhalili pamětní desku čtyřem padlým legionářům, kteří položili své životy v legionářském odboji první světové války v boji za svobodu a národní samostatnost své vlasti. Podíleli jsme se také na úpravě Nadačního domu, jako hlavního vstupu do informačního centra obce. Hned je vidět, jak tam vejde turista, hned se mu naskytne obrázek a ví, které pamětihodnosti může v Nivnici navštívit, hlavně památky na osobnost Komenského. V roce 2015. jsme opravili památník obětem 2. sv. války, je to kříž z ohořelých trámů pěti vypálených domů koncem války v Brodské ulici. Je to vzpomínka na oběti války z řad našich občanů, kteří zahynuli během války a na následky války. Mnohým z nich nebylo dovoleno odpočívat v rodné zemi. Součástí fondu je v budově starého MNV historický archiv, který uchovává a shromažďuje historické materiály o naší obci v letech 1261–2015. Včetně místnosti s krojovými součástmi, potřebných na ušití a vyšívání nivnického kroje. To nemá žádná obec na Moravském Slovácku. Velkou zásluhu na doplňování archivu má pan Tomáš Bobčík, člen správní rady fondu, také nakupuje historické dokumenty od pana Stratila a na jednotlivých burzách. Fond provozuje průvodcovskou činnost po nivnických památkách a muzeích, kdy od jara do podzimu proudí do naší obce, hlavně po nových cyklostezkách 3 000 turistů. Hlavním jejich zájmem je návštěva Nivnice, rodiště Komenského, Bartkův mlýn, pamětní síň ve vestibulu horní školy, Nadační dům,v něm je umístněna Komenského vychovatelská knihovna, Sedlcká chalupa slavnostně otevřená 2. září 2002 ukázka lidové architektury, nivnického starodávného bydlení a žití a především krásné expozice muzea nivnického kroje. Velkou pozornost věnuje fond studentům, kteří přijíždějí do naší obce na dizertační práce. Je samozřejmé, že o opravené památky musí fond také následně pečovat. O naší činnosti slouží k informacím jedna nástěnka, a to před budovou obecního úřadu. Větším projektem do budoucna je série přednášek o významných nivnických osobnostech a také vydání obrazové skládanky o jejich životě a významu pro nivnickou obec, podobně jako u P. Stanislava Běhala. Do budoucna bychom si přáli, aby se také místní podnikatelé zapojili do našich projektů a pomohly spolufinancovat naše projekty a aktivity, hlavně opravy nivnických památek. Samozřejmě fond připravuje řadu zajímavých projektů a naše správní rada se těší na širokou spolupráci na jejich realizaci. Rádi bychom navázali dobrou spolupráci se zájmovými místními spolky a organizacemi a také s podnikateli. Od roku 2015 pravidelně každoročně 8. května organizuje fond „Jarmak lidových řemesel spojený s burzou krojů“, také zařídil kurz uvazování nivnické krojové šatky a uvazování krojového věnečku, aby se to naši občané naučili, dnes to umí v Nivnici málo kdo, většinou staré tetičky a když zemřů, kdo to bude dělat, musíme to těch mladých naučit. Vlastivědný kroužek zve do svých řad nové členy, hlavně těch mladých do Sedlcké chalupy, jejichž pomoci je dnes moc třeba. Abychom se zase v této záslužné činnosti posunuli o kus dopředu. V roce 2016 od září do listopadu prodělala Sedlcká chalupa generální opravu budovy exteriéru i interiéru. Opravu hradil památkový ústav a Obec Nivnice. A co říci na závěr. Važme si odkazu našich předků a přiložme ruce k dílu, abychom ho zachovali pro budoucí generace hlavně zveme těch mladých do svých řad, pomoci tím zvelebovat naši krásnou obec, aby se nám zde dobře žilo. „Dědictví otců zachovej nám Pane “To the newsletter and stay connected with our community“
V roce 2023 byl zrušen zákon o nadacích Nyní se vše řídí občanským zákoníkem. Nová zakládající listina Nadačního fondu byla založena 22. května 2003. Začátek roku 2021 se ještě nesl ve znamení strachu z covidu. Lidé se báli ještě něco dělat a nějaké shromáždění navštěvovat. Do konce února se ještě chodilo na testy na Covid 19. Pak se pomalu začal rozjíždět společenský život a společenská aktivita zájmových a společenských organizací. Velkým projektem na tento rok bylo dát konečně dohromady vyprázdněnou Sedlckou chalupu po generální opravě.
O poradenskou pomoc jsme žádali PhDr. Romanu Habartovou- bývalou etnografku Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Ta rozdělila tento projekt na tři roky :
1. rok: vybavit obytnou místnost nivnické izby a kuchyně.
2. rok: Vybavit třetí místnost expozicí vzniku a vývoje nivnického kroje.
3 .rok: vybavit čtvrtou místnost v pořadí hospodářskou expozicí , dvůr, stodolu, postavit dřevěnou vahadlovou pumpu nad vyzděnou studní. Každý projekt by měl být hotov v časovém omezení.
Rok 2021: Izba , kuchyň.
2022: místnost pro expozici vzniku a vývoje nivnického lidového kroje.
2023: hospodářské budovy, stodola, hospodářská místnost, dvůr, studna s vahadlovou pumpou. Tento rok jsme zařídili první dvě místnosti, s kterými nám přímo pomohla PhDr. Romana Habartová. Dále nám ztěžovalo pokračovat v dalším vybavováním místností nepředpokládané situace. Do Sedlcké chalupy jsme museli odvézt ze Starého MNV 90. krabic krojů. Protože jsme dostali pěti měsíční výpověď k vystěhování expozic z budovy. Protože Obec Nivnice potřebovala tyto místnosti ke svým účelům. Ze starého MNV má být Dům služeb.
Dalším významným počinem Nadačního fondu bylo pokračování v projektu v opravě nivnických památek.
Letos jsme opravili sochu Panny Marie umístněnou v parčíku před farní budovou. Restaurátorské práce provedl akademický sochař ze Starého Hrozenkova Pavel Gabrhel. Nákladem 105000 Kč. Polovinu prací provedl na soše pan Petr Bartek- člen správní rady Nadačního fondu Dr. Kachníka. Byl dokončen rozepsaný projekt – nová kniha – „ Soupis vodních mlýnů na uherskobrodsku a uherskohradišťsku „. Pokračovali jsme v projektu lidové architektury „ Otevření památkových domků a památek lidového stavitelství a malých muzeí na Slovácku „. Také jsme přispěli s pohlednicemi Komenského k sestavě nového stolního kalendáře, který vydala obec Nivnice k nadcházejícímu výročí narození Komenského. Byla zhotovena nová zakládající listina Nadačního fondu Dr. Kachníka ve spolupráci s panem Dr. Jiřím Čoupkem. Paní místostarostka vypracovala návrh jednacího řádu.
Rok 2021 byl rokem volebním. Byla zvolena nová předsedkyně Nadačního fondu Ivana Hladišová a revizorem účtů a účetní paní Ročková. Odešla paní Kománková a na místo místopředsedy NF. jmenovala Obec Nivnice pana Mgr. Jakuba Smítala. Jako zástupce zřizovatele NF, to je Obec Nivnice.
Ke schválení byla předložena zakládající listina Nadačního fondu. Správní rada pracuje v tomto složení. Předseda: Ivana Hladišová, místopředseda: Mgr. Jakub Smítal, členové: pan Šik, pan Petr Bartek, paní Gabriela Mahdalová, Pan Tomáš Bobčík paní Gabriela Beníčková.
Rok 2022 se nesl v duchu 430. výročí narození J. A. Komenského. Hned 10. ledna nás čekalo nemilé překvapení. Byl nám vypnut elektrický proud v obou budovách našich muzeí i v Obecní knihovně. Zapojili ho až koncem května. V duchu výročí se nesly zajímavé akce tím spojené. V březnu přednáška v Besedě ThDr. Miroslavy Polákové „ Lidé kolem J. A. Komenského“. Krásná výstava- Život a dílo Komenského“ v Besedě. V nadačním domě přednáška pro návštěvníky „ Martin Komenský – otec J.A. Komenského a jeho působení na některém nivnickém mlýně“. Na podzim výstava k naší národní samostatnosti a vzniku republiky. Dvě přednášky s názvem „ Slovácko ve filmu“. PhDr. Petra Slintáka. Pokračovali jsme v projektu vybavení krojové expozice v Sedlcké chalupě. Byla navázána spolupráce v restaurátorské činnosti s muzeem v Bojkovicích, zde vozíme ze Sedlcké chalupy historické předměty , které si sami netroufáme restaurovat. NF. Také zajišťuje průvodcovskou činnost. Do našich nivnických muzeí chodí 4 000 turistů ročně. Obec Nivnice má od roku 2022 v muzeích svého správce.
Chystají se internetové stránky NF. Rozjeli jsme nová projekt“ Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“. Ve spolupráci s jednotou Orla se nám podařilo získat v podnájmu jednu místnost v Orlovně na uskladnění depozitu krojů. Pomalu se rozjíždí Vlastivědný kroužek mladých. Správní rada Nadačního fondu má nového člena Štěpána Smetanu. Za zviditelnění osoby J. A. Komenského na úroveň naučnou a popularizační se věnuje za Nadační fond Ivana Hladišová. Zúčastňuje se všech dostupných konferencí a přednášek pořádaných k jeho osobě a díle. Sama se také za jednoho z komeniologů pokládá. V Sedlcké chalupě zbývá doplnit hospodářskou expozici, opravit padající stodolu. Měsíc březen je věnován každoročně osobě Komenského, přednášky, výstavy a osvětová činnost k jeho osobě. Každoročně je otevřena expozice děl Komenského a o Komenském v Nadačním domě. 26. duben 1945 připomínáme tradiční výstavou ve Společenském domě Beseda na počest padlých ruských vojáků a našich občanů za osvobození naší obce od fašistického jha. Květnem také ožívá Sedlcká chalupa lidovými řemeslníky. V červnu víkendem otevření památkových domků. V srpnu poskytla naše chalupa přístřeší jednodennímu táboru dětí od 5. do 12. let s názvem „ Neználek“. V září na nivnické hody sem přijíždějí lidoví řemeslníci, pořádáme Jarmaky lidových řemesel a burzy nivnického kroje.
Výstavy fotografií s různou historickou tématikou týkající se historie Nivnice. 28. říjen se nese v duchu oslav samostatného Československého státu. A také na počest návratu nivnických legionářů. Rovněž 15. listopad se nese v duchu osvětových besed o osobě Komenského a jeho díla. V říjnu 2022 se konala beseda v Obecní knihovně nad novou knihou Dr. Jiřího Jilíka – „ Figurky Slovácka“. V Nadačním domě se také uskutečnilo natáčení Českého rozhlasu Brno „ Putování po Bílých Karpatech s Dr. Jiřím Jilíkem. Také natáčení České televize Cyklotoulky . Byl to krásný pořad o Komenském. Do tisku je připravena kniha „O mlýnech na uherskobrodsku a uherskohradišťsku“. Sbor dobrovolných hasičů v Nivnici umyl sochu Komenského v parku z velké vrstvy lišejníků a nánosů různých nečistot. Už je zase jak nová. Rozjeli jsme nový přednáškový projekt „ Poznáváme nivnické památky“. První část byla situovaná na památky týkající se J. A. Komenského v naší obci. Další vyprávění o kapli sv. Jana Nepomuckého. V roce 2024 má správní rada Nadačního fondu nového člena pana Davida Kachníka. 8.2. 2024 odešel zástupce zřizovatele Pan Mgr. Jakub Smítal a obec Nivnice jmenovala jako svého zástupce do Nadačního fondu Ing. Miroslava Vykydala starostu obec Nivnice. Nadační fond vede šestičlenná „ správní rada „ v tomto složení: Předseda: Ivana Hladišová, místopředseda: Ing. Miroslav Vykydal, členové správní rady: Štěpán Smetana , Gabriela Mahdalová, Petr Bartek, David Kachník. Členové Nadačního fondu: pan Karel Šik, paní Gabriela Beníčková. Odešel pan Tomáš Bobčík. V roce 2024 se rovněž zimní měsíce nesly v péči o Sedlckou chalupu, výměna expozic, šití a doplnění nivnických krojů. Březen věnovaný Komenskému. Paní Dr. Miroslava Poláková měla krásnou a poutavou přednášku o Komenském. Celý květen se nesl v duchu osvobození naší obce z fašistické nadvlády – besedy, výstavy atd. Květen lidoví řemeslníci v Sedlcké chalupě. Poznávání nivnických památek, Kaple sv. Jana Nepomuckého. Červen: „ Den otevřených dveří v malých muzeích a památek lidového stavitelství. „ Červenec pokračováni v projektu: „ Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“. Srpen úprava expozic v Sedlcké chalupě. Září: Nivnické hody, Jarmak lidových řemesel, Burza krojů. Lidoví řemeslníci v Sedlcké chalupě. Výstava fotografií ve vlastivědném muzeu v Nadačním domě. Říjen – příprava restaurování sochy sv. Josefa. Čtení z knihy v Nadačním domě- hledání hrobu J. A. Komenského. Příprava brožury „ O nivnickém nářečí“. Listopad – výstava „ Nivničtí legionáři „ a „Komenský a Nivnice“. Přednáška na „ Čaji o páté „. Seznámení našich seniorů s novýma vydanýma knihama našich dnešních komeniologů o Komenském a rozbor díla“ O Komenském a výstavy „Návrat našich legionářů“. Prosinec – příprava oslav na příští rok k 80. výročí osvobození naší obce vojsky 240. střelecké divize generálmajora Umanského . Součástí oslav bude vydání nové brožury k osvobození s názvem „ Svědectví mrtvých očí „. Dále se připravuje beseda s pamětníky „ Jak jsem prožil den osvobození 26. duben 1945 „. Přednáška paní PhDr. Miroslavy Polákové na téma „ Měli odvahu žít“. O odboji na uherskobrodsku. Výstava dobových historických materiálů v dubnu na počest padlým osvoboditelům a na počest našim občanům z Nivnice, kteří položili život během druhé světové války a následkem války. 25.dubna v 18. hodin bude před památníkem Osvobození v Nivnickém parku výstava vojenské historické techniky Vojenského historického klubu „ Východní fronta „ ze Strání. 8. května bude na místním hřbitově slavnostní bohoslužba u válečného památníku „ Dřevěného kříže zhotoveného z ohořelých trámů domu pana Bartka z Brodské ulice. Na počest našim občanům, kteří položili své životy během druhé světové války a následkem války.