S památkou J. A. Komenského je spojena i Vychovatelská knihovna J. A. Komenského univerzitního profesora a preláta Dr. Josefa Kachníka. Ten v roce 1883 koupil od pošmistra Rottmana domek čp. 138, v němž později zřídil, a to v roce 1908 „Hospodářsko – vychovatelskou besídku“, jak píše ve svých vzpomínkách, „aby se tu k poučení scházívala škole odrostlá mládež i dospělí, toužící po větším vzdělání“. Jeho záměr se uskutečnil. V místnostech besídky se konávaly přednášky a kursy, jak pro muže a chlapce, tak i pro ženy a dívky. Zde se rovněž scházívali členové pěveckého sboru, založeného v roce 1917 tehdejším kaplanem, pozdějším farářem a děkanem, také Konzistorním radou p. Stanislavem Běhalem.

V roce 1928 u příležitosti oslav desetiletého trvání republiky, předal Dr. Josef Kachník  do této besídky svou obsáhlou knihovnu. A k ní nabídl také jako nadaci své úspory 30 000 Kč.

A tak bývalá besídka měla své pokračování. Zároveň besídku pojmenoval: „Vychovatelská knihovna J. A. Komenského“. Do průčelí domu dal zasadit bronzovou pamětní desku s nápisem : „ Státně jubilejní vychovatelská knihovna Jana Amose Komenského v Nivnici – nadace univerzitního profesora Msgra – Dr. Jos. Kachníka  v jubilejním roce 1928:“ V nadstaveném podkroví místnosti si dr. Josef Kachník zřídil soukromou kapli.

Nově uspořádaná knihovna byla slavnostně otevřena 28. března 1933, ve výroční den nivnického rodáka J. A. Komenského. Slavnosti se zúčastnili vedle zástupce Masarykovy univerzity v Brně doc. PHDr Jana Uhra zástupci zemské i okresní školní rady i četní hosté i učitelé z celého okolí. Slavnostní řeč pronesl doc. pedagogiky na Karlově univerzitě v Praze filozof Jiří V. Klíma. Ten den se také uskutečnilo setkání nivnických rodáků. Které svolal doc. Dr. Martin Skyba. Jeden z výtisků brožury u té příležitosti vydané byl poslán prezidentu T. G. Masarykovi: Ten odpověděl děkovným dopisem, končícím slovy: „ Aby knihovna Vámi založená byla zdrojem pravého poznání a ušlechtilého života v duchu a zásadách J. A. Komenského a aby Váš příklad našel hodně následovníků.“

Knihovna, která byla dále doplňována novými knihami zaslanými ctiteli J. A. Komenského z celého světa, pak dlouhá léta sloužila danému účelu. Místním občanům se stala zdrojem poučení a zábavy, učitelům a vědcům z celého okolí, ba i státu sloužila k rozšiřování poznatků o životě a díle pedagoga a velkého učitele národů Jana Amose Komenského.

Za protektorátu byla však nadace určená dr. Kachníkem k doplňování knih a udržování knih i celé budovy německými úřady zkonfiskována.

Po ukončení války v květnu 1945 se stal správcem budovy i knihovny místní národní výbor. Začátkem roku 1968 byla předána správa budovy nakrátko nově založenému vlastivědnému kroužku, který do přistavených místností v zadní části budovy přenesl svůj sklad starobylých předmětů, nářadí a krojů a uspořádal z nich stálou výstavku. V říjnu 1973, kdy se začalo s úpravou budovy, byly z příkazu MNV všechny věci vlastivědného kroužku předány odboru Čs. Svazu žen. Ženy je přenesly do domu čp. 474 a zřídily v něm „Nivnickou izbu“.

Knihy z knihovny byly přeneseny do horní školy. Budova knihovny byla při rekonstrukci v roce 1985 rozšířena přístavbou o prostornou místnost, která sloužila jako přednáškový sál. Po sametové revoluci byla celá budova nadačního domu Dr. Kachníka krásně opravena a od roku 1992 se do nově zrekonstruovaných prostor přestěhovala“ Místní lidová knihovna“ z nevyhovujících prostor budovy starého MNV, kde je umístněná dodnes. Do přízemní místnosti byla umístněná krásně zrenovovaná „Komenského vychovatelská knihovna“ a v podkrovní místnosti byla vytvořena krásná vlastivědná expozice historie obce Nivnice od roku 1261 do dnešní doby. Expozici vytvořil THDr. Jiří Čoupek. Kachníkova nadace byla poprvé představena kulturní veřejnosti 28 března 1992, kdy se slavilo celorepublikově 400 výročí narození učitele národů, vynikajícího pedagoga, humanistického filozofa, spisovatele a pedagoga, polyhistora a reformátora Jana Amose Komenského. V roce 1994 zde byla znovu obnovena Kachníkova nadace, která slouží svému poslání dodnes. Obec Nivnici a Nadační dům navštěvuje ročně 3 000 turistů z celé republiky a také ze zahraničí a do Komenského vychovatelské knihovny chodí zase hodně studentů na dizertační práce. Naše nadace se těší na Vaši návštěvu.