Dr. Josef Kachník (13.5.1859 – 3.12.1940)
Josef Kachník se narodil 13. května 1859 na selském statku č. 136 v Nivnici, z druhého manželství Josefa a Magdaleny Kachníkové (rozené Víceníkové) jako nejmladší ze čtyř sourozenců.
Čas dětství a studia
V čase jeho útlého dětství, v době pronikajícího národního obrození i do té doby uzavřené a patriarchální Nivnice, měl značný vliv na formování jeho postojů, názorů a budoucí vývoj, zejména tehdejší farář a pozdější dómský prelát v Olomouci rytíř Vincenc Holle s kaplanem Janem Čižmářem a nivnický nadučitel Václav Všetečka, rodák z Třebíče, který v roce 1866, kdy přišel do Nivnice, záhy poznal nadání a talent Josefa Kachníka.
Díky jeho výchovným metodám a vlasteneckému citu v něm probudil v ranném věku touhu stát se učitelem. Na základě jeho pomoci v roce 1871 svolila Josefova matka, již tehdy vdova, aby svůj talent dále rozvíjel na nižším českém gymnáziu v Třebíči, kde absolvoval čtyři třídy. Pátou třídu absolvoval na německém gymnáziu ve Znojmě a od šesté třídy pokračoval na německém gymnáziu v Uherském Hradišti, kde maturoval v roce 1879. Téhož roku složil po prázdninách úspěšně přijímací zkoušku do arcibiskupského semináře v Olomouci. Na počátku 80. let, kdy dochází ke stupňování národnostního boje proti potlačování češství, publikuje již jako student své vlastenecké názory v časopisu Obzor, Hlas, Našinec a Moravská orlice.
Po absolvování bohoslovecké fakulty (5.7.1883 vysvěcen jako první nivnický kněz vůbec) působil rok v Dubu na Moravě jako kaplan. Do české náboženské společnosti olomoucké se významně vrací o rok později, kdy je doporučen kanovníkem rytířem Vincencem Hollem, tehdy již působící jako ředitel kapitulních statků v Olomouci, a je jmenován vikářem Metropolitního chrámu Páně sv. Václava v Olomouci.
Učitelské, univerzitní a čestné aktivity
Od roku 1891 začíná svou učitelskou dráhu, kdy vyučuje katechetiku a metodiku. Ve svých 35 letech je jmenován mimořádným profesorem bohovědy a křesťanské filosofie. V roce 1901 je jmenován řádným profesorem mravovědy. Při této příležitosti byl poctěn audiencí u císaře Františka. Mezi lety 1902-1915 je profesorským sborem 4x zvolen děkanem bohoslovecké fakulty. V roce 1920 odešel do Prahy, kde byl jmenován řádným univerzitním profesorem mravovědy na Karlově univerzitě. V roce 1923 je fakultním sborem zvolen děkanem bohoslovecké fakulty. V roce 1927 po 33 letech státní učitelské služby odchází do důchodu. Na penzi se stěhuje do Olomouce, kde ještě zastával vysoké funkce, zejména místo 13. sídelního kanovníka. V roce 1930 se stal kapitulním děkanem. Josef Kachník zastával také celou řadu čestných funkcí, např. v roce 1894 byl na počest 25 let kněžského jubilea a zřízení hospodářské vychovatelské besídky jmenován čestným občanem obce Nivnice.
Tvorba
Kachníkova odborná a publikační činnost byla mnohostranná s hlavním akcentem na křesťanskou filozofii, sociologii, etiku, pedagogiku a historii. Ne nepodstatnou složku jeho činnosti tvořila komeniologie. Jeho literární a přednáškový záběr byl poměrně bohatý. Komunikoval v jazyce českém, německém, latinském a okrajově řeckém. Literární tvorba čítá přes 20 samostatných titulů a velký počet článků v časopisech domácích i zahraničních. Soubor komeniologických prací představuje 9 titulů.
Vychovatelská činnost v Nivnici
Své vychovatelské schopnosti projevoval již od gymnazijních let více než půl století. Ve svých počátcích spoluorganizuje výchovně-vzdělávací přednášky v Nivnici za účasti představitelů obce a farnosti. Velkými akcemi byly zejména společné výlety do Lipin, konané jedenkrát ročně, jichž se zúčastňovala většina občanů v čele s honorou v plném lesku, za pochodu dechovky pod taktovkou Tomáše Jiřího Trtka. Atmosféru těchto akcí soustřeďovanou kolem fary a školy se snaží v počátku našeho století přenést do hospodářské vychovatelské besídky. K jejímu založení došlo v roce 1908 v prostorách objektu č.p. 138, který odkoupil od poštmistra Rottmana. Činnost besídky byla postupně rozdělena do více oddělení podle zaměření. Zde se scházela v neděli a ve svátcích odrostlá mládež k nejrůznějším vzdělávacím přednáškách. Oddělení pro muže řídil Kachníkův přítel a nadšený včelař Josef Bršlica, oddělení pro dívky a ženy řídila neteř Františka Kachníková. Činnost besídky byla zastavena vypuknutím 1. světové války v r. 1914, kdy většina organizátorů nastoupila vojenskou službu. V tomto rozsahu již nikdy nebyla obnovena.
Dr. Josef Kachník
Snahu o určitou kontinuitu a navázání na předválečné vychovatelské tradice v obci a zejména zájem rozvíjet tradici Komenského v jeho rodném kraji projevil Kachník velmi hmatatelně svým rozhodnutím v r. 1928, kdy zřídil v původních prostorách besídky č.p. 138 Vychovatelskou knihovnu J. A. Komenského v Nivnici, které věnoval svou českou knihovnu a své úspory ve výši 30.000 Kč. Knihovna měla sbírat na účet Kachníkovy nadace veškeré Komenského spisy, publikace o něm a domácí a zahraniční pedagogickou literaturu a měla sloužit k rozšíření vědomostí o Komenském, jeho vychovatelských zásad veškerému českému učitelstvu a vychovatelům bez rozdílu stavu a společenského rozvrstvení. Knihovna byla poprvé slavnostně otevřena 28. března 1933 za účasti významných hostů a za podpory kanceláře prezidenta republiky T. G. Masaryka.
Na jejich principech se snaží od roku 1994 pokračovat obnovený Nadační fond Dr. Kachníka v Nivnici.
Zájem o komeniologii a rozšíření vychovatelských tradic světového velikána vábil Kachníka, coby krajana J. A. Komenského od mládí.
Podnětem k jeho vědecké komeniologické práci se stala okolnost návštěvy T. G. Masaryka v Nivnici. O prázdninách v r. 1879 provázel tehdy univerzitního profesora působícího ve Vídni Josef Kachník se svým spolužákem Janem Prágrem prostorami Vařechova mlýna. Jak sám uvádí o téměř 50 let později na sjezdu rodáků v roce 1936, byl již tehdy Masaryk jednoznačným zastáncem rodiště Komenského Nivnice. Tématu rodiště věnoval Kachník největší část své práce.
Závěr
Na sklonku svého života patří k významným vychovatelským aktivitám našeho velikána mimo obec zřízení Dvorany Přemyslovců s pomníkem Václava III. v prostoru památné budovy děkanské v roce 1934 v Olomouci, kde profesor Josef Kachník vykonával svou poslední funkci kapitulního děkana.
3.12.1940 – tehdy, v čase války, opustila své duchovní a intelektuální kolegy, přátele a naše spoluobčany, ve svých 82 letech, největší a nejvýznamnější osobnost Nivnice žijící na konci 19. a počátku 20. století.
Josef Kachník je pochován v Praze va Vyšehradě vedle dalších významných představitelů veřejného a politického života.
Použitá literatura:
- Dr. Josef Kachník (1937)
Vlastenecké vzpomínky na Nivnici, Třebíč, Uherské Hradiště, Olomouc a Prahu - Miloš Kouřil státní archiv Olomouc (1979)
Univerzitní profesor Josef Kachník a J. A. Komenský (kolokvium Přerov 1974) - Alois Balatý (1953)
Vzpomínka Doc. MUDr. Martina Skyby na univerzitního profesora Dr. Kachníka na sjezdu rodáků v roce 1936